Hőség, vakond, nyámnyilák

Berúgta az ajtót az idei év első hőhulláma, egyből a mindenkori csúcsot döntögetve. Én ilyenkor a gatyarohasztós napok előtti este durván beöntözöm a kertet, főleg a tujákat és hamisciprusokat, cserjés hortenziákat, és úgy általában a toboztermőket, meg persze az "újoncokat". A vizes talaj hűvös(ebb), és mégiscsak rendelkezésre áll a víz a talajban, amiből lehet párologtatnia a növénynek.
Én általában este öntözök, hiába nem javasolt - a pára a gombás betegségek melegágya -, de szerintem több ideje van a növénynek estétől reggelig összeszednie magát és felkészülnie a másnapi stresszre, mintha reggel kapná a vizet.
Nálam esőztetővel van öntözve jelenleg a kert - öntözőrendszer kiépítése folyamatban, eddig sok értelme nem is volt, mert évente áshattuk volna újra a nyomvonalat -, van előnye, meg van hátránya, előnye, hogy a toboztermők általában, de a tuják és hamisciprusok különösen szeretnek "zuhanyozni", szeretik a párát, felfrissülni kicsit, plusz a takácsatkák rühellik a vizet és a párát, szóval annak megelőzésére is jó lehet, hátrány nyilván a csepegtető öntözéshez képesti párolgási veszteség még este öntözve is, meg túltolással a gombásodás eshetősége, a rózsák például utálják a vizet a levelükön. 

A beöntözésre persze megjelent a szomszéd vakondja gilisztalakomázni. Lekopogom, a tavalyi, mezőre kiköltöztetős dömping után idén úgy néz ki csupán két vakondunk volt/van/lesz?, egy-egy a két oldalkerítésnél. A két jómunkáskutya patkányász egyből rá is cuppant a túrásra. (A járatból kitúrt föld is nedves, de nem mocsaras, az esőztető szép egyenletesen, mélyen, és lassan beöntözte itt a területet.)

Töltöttünk a színpadon. Kicsit trükkös, mert két irányba is lejt itt a telek, és elég sokat el lehet morfondírozni rajta, hogy akkor a színpad is lejtsen, vagy annak egyenesnek kéne lennie? Jelenleg egyébként követi a lejtést. 

A "kertszoba" bejáratából nézve:


Ezt a kört majd lehet szélesíteni is, ahogy nőnek a fák, de most még felesleges lett volna nagyobb, csak extra gazolnivaló területet kaptam volna.
Azon gondolkozom, hogy egy kék kúszó toboztermő túl sok lenne-e itt? Értsd: a kicsit mesterkélt lila-arany mellé a harmadik fő színt (kék) is betenni egymás mellé.
Például egy Picea pungens 'Procumbens'?

A halógödör dombjának másik oldala a fészekhamisciprusokkal (Chamaecyparis lawsoniana 'Nidiformis')
Kigazoltam a halógödröt
A fejjel lefele fordított virágládával a méretarányokat tesztelem sziklákhoz. Nehéz elmondani itt a koncepciót, de haladunk és ez a lényeg.

Virágzik a trombitafa! (Chitalpa tashkentensis 'Summer Bells')
Nem tudom, mit gondoljak erről a hamisciprusról (Chamaecyparis obtusa 'Fernspray Gold')
Valószínűleg még helyezkedik, nem tudom mennyire normális, hogy a tapintása "szárazos", tehát nem a pihi-puhi hamisciprusos, meg kicsit gold, de inkább nem. Meglátjuk.

Úgy néz ki a 'Skeeter's Broom' japán juharomat elvesztettem. A májusi fagyban visszafagyott, azóta meg képtelen volt magához térni. Tavaly... mikor ültettem? Valamikor nyár végén.
Nem szeretem a kényes növényeket. Némi babusgatás belefér az elején, például extra víz, árnyék, de legyen már annyira tökös és életrevaló, hogy nekem nem az aktív kidöglési próbálkozásai ellen kell küzdenem. Főleg ne egy fa, bakker.
Még egyszer megpróbálom, de ha akkor se jön be, akkor max. a teraszon cserépben lesz japán juharunk.

Apropó kényes növények. A virágládákban gyümölcsfa tesztelős projektem is kuka lesz. Azok is lefagytak a májusi fagyban, van, aminek valami levélförmedése van - nem vagyok növényorvos. Kész. Vége.  
Elég volt a nyámnyilákból
Még elnéző is voltam velük, mert úgy voltam vele, hogy ha nincs is minden évben gyümölcs - egy haszonfán! - akkor is az árnyék itt a kocsibeállón jól fog jönni. De valami förmedés mindig rájön valamelyikre. 
Most azon gondolkozom, hogy veszek 5 db Thuja plicata 'Martin'-t, és azokat teszem az 5 küblibe. 

A ház melletti ágyáshoz keresek valami napernyő fát. Tehát vagy gömbformát, vagy valahogy máshogy kicsit, formázhatót, ami ráárnyékol az útra. 
Első látásra szerelembe botlottam, egy díszalmába - és érzem, hogy ez a szöveg rögtön a gyümölcsfák kukázása után vicces, de a díszgyümölcsfák nem kimondottan betegesek, legalábbis tudomásom szerint. 
Íme, Malus 'Ola'. Ez egy lengyel nemesítés. Én nem szeretem a nagyon melegrózsaszín meg piros virágszíneket, de ez... Wow. nagyon tetszik a többszínű virág, hogy néhol pink, néhol fehér.

Címkék